Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
granules

Jaki wpływ na środowisko mają podłogi PVC?

W czasach, gdy troska o środowisko znajduje się w centrum uwagi wszystkich, całkowicie uzasadnione jest kwestionowanie wpływu materiałów PVC na środowisko.
Czy jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska? Jaki jest jego rzeczywisty ślad węglowy? Aby pomóc Ci lepiej to zrozumieć, w tym artykule wyjaśniamy, co musisz wiedzieć o podłogach z PVC i ich wpływie na środowisko!

Ekspercki

Czy PVC jest przyjazne dla środowiska?

Podczas gdy produkcja PCW wymaga obecnie wykorzystania paliw kopalnych, Gerflor priorytetowo traktuje podejście ekoprojektowe mające na celu zminimalizowanie wykorzystania zasobów naturalnych. W perspektywie krótko- i długoterminowej cele Gerflor są bardzo proste: zminimalizować wykorzystanie paliw kopalnych do produkcji wykładzin PVC i dążyć do całkowitego uwolnienia się od nich w ciągu kilku lat.

Mówiąc dokładniej, jednym z głównych zobowiązań Gerflor jest zmniejszenie śladu węglowego produktu podczas każdego z jego cykli życia, dzięki czemu wykładziny podłogowe z PVC są zgodne ze wszystkimi normami środowiskowymi, nawet tymi najbardziej rygorystycznymi.

Nasze zobowiązania do 2025 r.

Oczekuje się, że wiele zobowiązań środowiskowych Gerflor zostanie spełnionych do 2025 roku. Na przykład, działając bezpośrednio na recepturach surowców swoich podłóg PVC, a także na ich żywotności i konserwacji, Gerflor dąży do osiągnięcia 20% redukcji CO2 na każdy wyprodukowany metr kwadratowy. Całkowita zawartość bioproduktów powinna również wzrosnąć z 5% do 10% do 2025 r., a średnia zawartość materiałów pochodzących z recyklingu powinna osiągnąć 30% w tym samym terminie. Należy zauważyć, że wykładziny PCV są szczególnie trwałe, co automatycznie zmniejsza ich wpływ na środowisko; ich żywotność wynosi około 25 lat!

laboratoire

Czy podłogi PVC można poddać recyklingowi?

Kwestia recyklingu nieuchronnie pojawia się, gdy kwestionujemy wpływ PVC na środowisko. W zbiorowej wyobraźni mamy tendencję do myślenia, że ponieważ zawiera plastik, materiał ten nie może mieć „drugiego życia”, podczas gdy w rzeczywistości PVC można w 100% poddać recyklingowi! 

Tak naprawdę recykling wykładzin PVC jest całkowicie możliwy, o ile producent jest skłonny zainwestować w niezbędne do tego zasoby. W praktyce odzyskiwanie odpadów z tworzyw sztucznych jest całkowicie możliwe, dzięki czemu Gerflor planuje poddać recyklingowi ponad 60 ton produktów do 2025 roku.

Porozmawiajmy o programie "Second Life"!

Nasze „czyste” wykładziny podłogowe (te bez kleju lub specjalnej obróbki) są przydzielane do naszego programu „Secon Life” i są ponownie wykorzystywane. Inne niestandardowe produkty są poddawane obróbce w ramach programu PVC Next. Są one następnie przetwarzane na granulat, który jest wykorzystywany do produkcji wyrobów z innych sektorów. Ta technika przemysłowa wykorzystuje odpady produkcyjne i odpady instalacyjne. Nic się nie marnuje, a każdy produkt jest poddawany obróbce niezbędnej do ponownego wykorzystania w przyszłości!

Więcej
recycling

Czy podłogi PVC wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach?

Aby odpowiedzieć na to ważne pytanie, emisja całkowitych lotnych związków organicznych (TVOC) z wykładzin PVC zaprojektowanych przez francuskich producentów została oceniona i zmierzona zgodnie z obowiązującymi normami. Po 28 dniach, dane liczbowe pokazują, że były one niezwykle niskie: Wykładziny podłogowe PVC zostały natychmiast sklasyfikowane w najlepszej klasie emisji w ramach francuskich przepisów, czyli w klasie A+.

Oprócz niskiego wpływu na środowisko, wykładziny podłogowe z PVC nie emitują żadnych szkodliwych lub rakotwórczych związków i nie mają wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach!

Klej używany do montażu wykładzin podłogowych ma znaczący wpływ na środowisko, dlatego Gerflor dąży do promowania montażu podłóg z PVC bez użycia kleju.

Rozwiązanie to nie tylko poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, ale także ułatwia montaż!

Polityka braku kleju oznacza bezpośrednią redukcję CO2 w produkcie i znacznie upraszcza recykling wykładzin PCV po zakończeniu ich eksploatacji!

Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownikom końcowym, upewniamy się, że wszystkie nasze produkty są zgodne z europejskimi przepisami REACH we wszystkich punktach.

Tak więc Gerflor nie tylko jest zgodny z obowiązującymi przepisami, ale także działa lepiej niż normy, które są egzekwowane w celu najlepszej ochrony środowiska!

Zaangażowanie Gerflor w zrównoważony rozwój

Aby wzmocnić swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, Gerflor aktywnie uczestniczy w programie Vinyl Plus, który skupia różnych wolontariuszy z europejskiego przemysłu PCW.

Liczne certyfikaty

Ekoodpowiedzialne podejście firmy Gerflor zostało potwierdzone kilkoma certyfikatami i oznaczeniami potwierdzającymi jej zaangażowanie w ochronę środowiska.

Wśród nich, amerykański certyfikat Floorscore zatwierdza wszystkie nasze wykładziny podłogowe. Certyfikat ten jest uznawany na całym świecie i ocenia emisję LZO wszystkich naszych produktów.

Uzyskaliśmy również certyfikat UPEC, który potwierdza trwałość naszych produktów i wymaga minimalnego okresu użytkowania wynoszącego 10 lat.

Nasza polityka zrównoważonego rozwoju przyniosła nam również certyfikat Cradle to Cradle. Ten szczególnie rygorystyczny międzynarodowy certyfikat opiera się na ocenie toksyczności użytych materiałów, wykorzystaniu energii odnawialnej, gospodarce wodnej itp.

Podkreślanie znaczenia Made in Europe

Starając się zaoferować swoim klientom optymalną jakość produktów, Gerflor angażuje się w rozwój lokalnej produkcji i konsekwentnie preferuje produkty „Made in Europe”.

W rezultacie 82% wykładzin podłogowych Gerflor jest produkowanych bezpośrednio we Francji, a 62% zakupów grupy jest również dokonywanych we Francji.

Promocja krótkich łańcuchów dostaw

Niezależnie od projektu, transport produktów wytwarzanych fabrycznie może stanowić znaczną część ich wpływu na środowisko, dlatego Gerflor dokłada wszelkich starań, aby faworyzować krótkie łańcuchy dostaw.

W rezultacie 90% naszej sprzedaży jest produkowane bezpośrednio we Francji, co pozwala nam lepiej zminimalizować nasz ślad węglowy.

Gerflor jest zaangażowany w ochronę środowiska
we care / we act

Zespół Gerflor zawsze stawiał w centrum zainteresowania klientów i środowisko.
Nasze pokrycia podłogowe, rozwiązania ścienne i elementy wykończeniowe są zaprojektowane tak, aby służyły jak najdłużej, ułatwiały życie użytkownikom i chroniły ich zdrowie. Są one również przyjazne dla środowiska, zarówno w sposobie ich projektowania, jak i w opcjach dostępnych po zakończeniu ich użytkowania.

Odkryj nasze zobowiązania
gerflor-img-environnement.jpg

Dowiedz się więcej o firmie Gerflor

Od ponad 80 lat Grupa GERFLOR projektuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne, dekoracyjne i ekologiczne produkty: elastyczne podłogi, linoleum, okładziny ścienne i produkty ułatwiające dostępność w obiektach, podłogi antypoślizgowe i antystatyczne.  Kompleksowa oferta w zakresie od instalacji po wykończenie dla profesjonalistów i osób prywatnych.

Gama produktów spełnia specyficzne wymagania każdego zastosowania rynkowego: w obiektach komercyjnych, edukacyjnych, szpitalnych, sportowych (sale gimnastyczne i place zabaw na świeżym powietrzu), a nawet budynkach mieszkalnych. Rozwiązania Gerflor są źródłem inspiracji,  zapewniając dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, wydajność i zwrot z inwestycji.

Zobacz produkty, które są obecnie dostępne również bezpośrednio w magazynie w Polsce