Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
de-spong-1.jpg

Publiczna Szkoła Podstawowa De Sprong

Type
Szkoła
Place
Waardamme, Belgia
Project type
Renowacja podłóg w belgijskiej szkole podstawowej
Size
750 m²
Products
Lino Art (500m²), Taraflex Multi-Use (250m²)

Trwałe i łatwe w utrzymaniu podłogi w nowej części budynku Publicznej Szkoły Podstawowej De Sprong

Szkoła podstawowa De Sprong znajduje się w centrum wsi Waardamme obok kościoła. Kościół parafialny Sint-Blasius z cmentarzem jest wpisany jako zabytek chroniony na liście dziedzictwa architektonicznego. Wraz z pobliską byłą plebanią przy Dorpsplein i istniejącym murem cmentarnym pomiędzy kościołem a terenem szkoły, tworzy on chroniony widok wsi. Firma Architecten Groep III z Brugii optymalnie wkomponowała nową bryłę budynku szkoły w ten historyczny kontekst. Oxfloor-Multistep z Kortrijk był odpowiedzialny za instalację trwałych podłóg Gerflor w klasach i hali sportowej.

"Budynki szkolne były w złym stanie technicznym i nie spełniały już potrzeb szkoły" - mówi architekt Delphine Bostoen. "Różne lokalizacje również utrudniały funkcjonowanie szkoły. Zarówno sanitariaty, jak i refektarz były bardzo przestarzałe, potrzebna była sala gimnastyczna i istniał również problem z pojemnością. Szkoła chciała więc mieć sześć nowych sal lekcyjnych, salę gimnastyczną z towarzyszącymi jej szatniami, nowe toalety i jadalnię z pomieszczeniami pomocniczymi."
Delphine Bostoen, architekt

Współczesna kubatura a chroniony krajobraz wsi

Architecten Groep III dokładnie przeanalizował, które budynki warto zachować, a które lepiej byłoby rozebrać. Zespół projektowy zdecydował się zachować jedynie istniejący budynek klasztoru, ze względu na jego wartość zabytkową i niedawno ukończoną rozbudowę dachu. Na parterze wybudowano nowy refektarz i halę sportową wraz z funkcjami towarzyszącymi, takimi jak sanitariaty, szatnie, magazyny i maksymalna powierzchnia do gry otwartej.

Na pierwszym piętrze znajduje się 6 klas podstawowych zorganizowanych w objętości w kształcie litery L, która składa się nad placem zabaw, tworząc zadaszony plac zabaw. Ten kształt litery L jest skierowany w stronę kościoła i chronionego krajobrazu wsi. Z jednej strony współczesna bryła konfrontuje się z chronionym krajobrazem wsi, ale z drugiej strony wybór stonowanych i podobnych materiałów tworzy dialog między nimi.

de-sprong-3.jpg

Jak najmniej łączeń

Architecten Groep III polecił DLW Linoleum Lino Art firmy Gerflor jako pokrycie podłogi w klasach. Ten rodzaj podłogi posiada wykończenie powierzchni Neocare, co sprawia, że jest niezwykle wytrzymała. W szkołach podstawowych Architecten Groep III często pracuje z jasnymi, inspirującymi kolorami.

 

de-sprong-5.jpg

"W przypadku sal lekcyjnych zawsze preferujemy materiał, który jest jak najbardziej bezszwowy, ponieważ przynosi to maksymalną jednolitość. Linoleum jest również produktem ekologicznym, interesującym pod względem akustycznym i łatwym w utrzymaniu, jeśli stosuje się odpowiednie produkty. W szkole podstawowej De Sprong wybraliśmy żółty jako kolor podstawowy, uzupełniony o kolor akcentujący dla każdej sali, aby poszczególne klasy były rozpoznawalne. Żółty jest uniwersalnym kolorem oznaczającym wesołość, pozytywność i szczęście. Kto nie chciałby dać tego uczucia dzieciom? Stymuluje on również mózg i proces myślowy".
Architecten Groep III

 

Montaż Oxfloor-Multistep

Wierzchnia warstwa o długiej żywotności

Gmina Oostkamp uczestniczy w projekcie udostępnienia szkoły dla klubów po godzinach lekcyjnych. Lokalizacja hali sportowej i kafeterii na parterze zapewnia, że optymalne funkcjonowanie jest możliwe również po zajęciach szkolnych. Grupa II Architects poszukała zatem wielofunkcyjnego produktu podłogowego dla hali sportowej i ostatecznie wybrała Taraflex® Multi-Use.

de-sprong-8.jpg

"Jest ona wyjątkowo odpowiednia jako podłoga sportowa, ale można po niej również chodzić w normalnym obuwiu podczas zajęć przedszkolnych i pozaszkolnych" - mówi architekt Bostoen. "Ten rodzaj podłogi został również użyty podczas renowacji sali gimnastycznej w Spanjeschool w Roeselare. Ta sala jest również wykorzystywana do zajęć wielofunkcyjnych i już otrzymaliśmy wiele pozytywnych reakcji na ten wybór podłogi. Gerflor wprowadził ostatnio kilka nowych kolorów w gamie, które przekonały nas do wyboru tego produktu."
Delphine Bostoen, architekt

"Zaletą tej wykładziny podłogowej jest to, że jej górna warstwa ma żywotność ponad 30 lat. W przypadku innych rodzajów podłóg trzeba regularnie odnawiać górną warstwę, a co za tym idzie, również linie do uprawiania różnych rodzajów sportów."
Dawid Janart, firma Oxfloor-Multistep

 

Kilka wskazówek od Delphine Bostoen, Architektki

Dowiedz się więcej o produktach zastosowanych w tym projekcie

Gerflor zawsze z Tobą
Serwis

Masz pytanie? Potrzebujesz porady dla swoich projektów? Skontaktuj się z zespołem Gerflor, aby uzyskać wsparcie bliskie Twojej firmie.

Skontaktuj się z nami
Gerflor by your side

Dowiedz się więcej o firmie Gerflor

Od ponad 80 lat Grupa GERFLOR projektuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne, dekoracyjne i ekologiczne produkty: elastyczne podłogi, linoleum, okładziny ścienne i produkty ułatwiające dostępność w obiektach, podłogi antypoślizgowe i antystatyczne.  Kompleksowa oferta w zakresie od instalacji po wykończenie dla profesjonalistów i osób prywatnych.

Gama produktów spełnia specyficzne wymagania każdego zastosowania rynkowego: w obiektach komercyjnych, edukacyjnych, szpitalnych, sportowych (sale gimnastyczne i place zabaw na świeżym powietrzu), a nawet budynkach mieszkalnych. Rozwiązania Gerflor są źródłem inspiracji,  zapewniając dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, wydajność i zwrot z inwestycji.

Zobacz produkty, które są obecnie dostępne również bezpośrednio w magazynie w Polsce