Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
gerflor-header-recyclage.jpg

Recykling: Drugie życie dla naszych pokryć podłogowych!

Na wszystkich etapach życia produktu oferujemy rozwiązania w zakresie zbiórki i recyklingu. Umożliwia to upcykling odpadów produkcyjnych i montażowych oraz odpadów wycofanych z eksploatacji.  

Zrównoważony rozwój

Odpady produkcyjne

Odpady produkcyjne powstają w wyniku testów technicznych, odrzutów jakościowych i gromadzenia się skrawków z wycinania.
Te odpady są zbierane we wszystkich zakładach Grupy Gerflor na liniach produkcyjnych, a następnie rozdrabniane na granulki i ponownie integrowane w innych zakładach produkcyjnych. Wszystkie zakłady Grupy Gerflor można uznać za faktyczne centra recyklingu.

gerflor-chutes-bloc-double.jpg

Gromadzenie odpadów montażowych od instalatorów

W zależności od typu produktu realizacja projektu generuje zazwyczaj 5–10% odpadów w zależności od rodzaju produktu. We Francji, w Niemczech, krajach Beneluksu i Skandynawii uruchomiliśmy program „Drugie życie”, aby odzyskiwać odpady projektowe od firm montażowych:

  • bezpłatne gromadzenie
  • przyjmujemy produkty konkurencji
  • tylko materiały podłogowe bez kleju zgodne z rozporządzeniem REACH

Jaka jest podwójna korzyść z tego sektora recyklingu utworzonego w 2011 roku? Umożliwia nam oferowanie innowacyjnej usługi firmom montażowym, jednocześnie rozszerzając zastosowanie produktów pochodzących z recyklingu w naszych gamach.

gerflor-header-recyclage.jpg

Gromadzenie niestandardowych produktów wycofanych z eksploatacji

Niestandardowe produkty wycofane z eksploatacji to produkty klejone, mieszane z innymi materiałami lub zawierające składniki zawierające substancje wrażliwe zgodnie z normami REACH. Podlegają specyficznej ścieżce zbiórki i recyklingu, ponieważ wymagają różnych technologii i nie zawsze można je ponownie zintegrować w zakładach Gerflor.
Program dalszego wykorzystywania wykładzin PVC Next realizowany wraz z europejskim centrum recyklingu AgPR dał nam wiedzę, jak radzić sobie z tymi odpadami.
Zgromadzone produkty są mielone na granulki i ponownie włączane do produkcji produktów w innych sektorach (stożki drogowe, rury do prac konstrukcyjnych na budynkach itp.).
AgPR dokonuje upcyklingu do 2500 ton materiału rocznie. 

gerflor-environnement-seconde-vie-collecte.jpg

Poszukiwanie nowych rozwiązań na jutro

Trzecim aspektem naszego zaangażowania w dawanie produktom drugiego życia jest nasze uczestnictwo w Europejskim Instytucie Producentów Podłóg Elastycznych w zakresie projektów badawczych nad nowymi rozwiązaniami w zakresie recyklingu. Recykling klejonych materiałów podłogowych niezgodnych z rozporządzeniem REACH obejmuje dwa projekty: ERFMI

  • Circular flooring wspierany przez Unię Europejską ma na celu opracowanie technologii recyklingu na skalę przemysłową poprzez rozpuszczanie podłóg w celu odzyskania żywicy PCW.
  • OREADE, projekt spalarni, umożliwi odzyskiwanie soli z materiałów podłogowych po wycofaniu ich z eksploatacji.
gerflor-chutes-recyclage.jpg

Wyjątkowe partnerstwo z firmą Paprec w zakresie recyklingu zgromadzonych materiałów

Od roku 2017 współpracujemy w ramach spółki joint venture z liderem w dziedzinie recyklingu, firmą PAPREC, w celu stworzenia we Francji zakładu recyklingu odpadów instalacyjnych i „czystych” produktów wycofanych z eksploatacji.
W zakładzie  Floor to Floor zgromadzone odpady są sortowane i przygotowywane. Materiał z recyklingu jest następnie ponownie włączany do składu nowych produktów firmy Gerflor.

ftf-bloc-double.jpg

Kolejne etapy cyklu życia naszych produktów

Rygorystyczne certyfikaty i oznaczenia produktów

Nasza polityka w zakresie zrównoważonego rozwoju umożliwiła nam już uzyskanie rygorystycznych certyfikatów i oznaczeń produktów. Te normy uznają nasze wysiłki w zakresie:

  • trwałości pokryć podłogowych: UPEC A+
  • zrównoważonego rozwoju: Cradle to Cradle
  • ograniczenia emisji zanieczyszczeń: Blue Angel, M1, A+, floor score

Nasze produkty przyczyniają się również do uzyskania norm środowiskowych dla budynków: LEED, HQE

Dowiedz się więcej
two-columns-media-normes.jpg
Gerflor zawsze z Tobą
Serwis

Masz pytanie? Potrzebujesz porady dla swoich projektów? Skontaktuj się z zespołem Gerflor, aby uzyskać wsparcie bliskie Twojej firmie.

Skontaktuj się z nami
Gerflor by your side

Dowiedz się więcej o firmie Gerflor

Od ponad 80 lat Grupa GERFLOR projektuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne, dekoracyjne i ekologiczne produkty: elastyczne podłogi, linoleum, okładziny ścienne i produkty ułatwiające dostępność w obiektach, podłogi antypoślizgowe i antystatyczne.  Kompleksowa oferta w zakresie od instalacji po wykończenie dla profesjonalistów i osób prywatnych.

Gama produktów spełnia specyficzne wymagania każdego zastosowania rynkowego: w obiektach komercyjnych, edukacyjnych, szpitalnych, sportowych (sale gimnastyczne i place zabaw na świeżym powietrzu), a nawet budynkach mieszkalnych. Rozwiązania Gerflor są źródłem inspiracji,  zapewniając dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, wydajność i zwrot z inwestycji.

Zobacz produkty, które są obecnie dostępne również bezpośrednio w magazynie w Polsce